Ladakh FR 2013 – Pożegnanie

_MG_9906

Odcinek 5: Pożegnanie

Czas każdej wyprawy dobiega kiedyś końca, niestety dobiegł i naszej.
Ostatnie dni w Leh spędziliśmy na zwiedzaniu świątyń, zakupach i odpoczynku. Oczywiście nie mogło też zabraknąć odrobiny urban freeridu w Pałacu Królewskim ;)
Pozostaje nam ciepłe pożegnanie z Sarą i Sohrabem i podróż powrotna do Delhi.
O 22 zasiadamy w podstawionym busie, o dziwo tym razem z nami jedzie mało ludzi i jest całkiem sporo miejsca.
Cztery godziny zbierania pasażerów później, nadal jesteśmy w Leh, a miejsca na nogi jakby mniej – zabrał je gigantyczny worek z ryżem.
W końcu ruszamy, a mnie dopada koszmarny, kłujący ból brzucha, który będzie mi towarzyszył przez kolejne 8 godzin. Tabletki nie pomagają, zwijam się z bólu, a łzy cisną się do oczu.
Koło 5 nad ranem przymusowy postój powoduje rozsypujący się amortyzator w busie, mającym swoje najlepsze lata dawno już za sobą. Kierowca wraz z ekipą wprowadza hinduską myśl techniczną w życie i po chwili jedziemy dalej. Nam pozostają modły do różnych bogów i bożków, a tych w Indiach akurat nie brakuje.
Łącznie po 20 godzinach docieramy umordowani do Manali, gdzie w planie mamy szybkie jedzenie i znalezienie transportu do Delhi. Niestety robi się coraz później, a my nie możemy znaleźć żadnego przewoźnika w przyzwoitej cenie.
W końcu udaje się, za niewygórowaną kwotę mamy całego busa dla siebie. Mimo, że śmiało możemy zająć po dwa siedzenia, o brak możliwości snu z należytą starannością dba nasz kierowca.
Po 18 godzinach podróży lądujemy w Delhi, w poleconej przez naszych gospodarzy dzielnicy Paharganj.

Pozostałe 3 dni do odlotu spędzamy na poznawaniu indyjskiego folkloru, którego będę miał dość przez bardzo długi czas. Jednak pisząc te słowa po ponad 2 latach od powrotu do domu myślę, że chętnie bym tam wrócił potargować się z miejscowymi, zjeść coś ostrego i pojeździć w pięknych górach Ladakhu. Bądź co bądź Chamser Kangri wciąż czeka na pierwszych rowerowych zdobywców.

Tekst: Piotr Zdanecki
Zdjęcia: Piotr Zdanecki, Klaudiusz Duda

Pozostałe odcinki dostępne TUTAJ

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Copy this password:

* Type or paste password here:

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>